Atrakcje | Ośrodek wypoczynkowy "Pod Młynem"


Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Jedna z najpiękniejszych pod względem szaty naciekowej jaskiń Polski. W osadach na dni jaskini odnaleziono wiele zachowanych szczątków kostnych zwierząt plejstoceńskich, wśrói których dominują kości niedźwiedzi jaskiniowych. Wraz z przewodnikiem przechodzi się labiryntem korytarzy, podziwiając unikalne stalaktyty i stalagmity, kaskady i draperie kalcyto1 W Kletnie warto odwiedzić także Muzeum Ziemi.

Skansen i mini zoo w Wambierzycach

Skansen powstały poprzez przekształcenie zagrody w muzeum. Eksponaty zbierane I były przez 30 lat. Obecnie podziwiać można m.in.: urządzenia młyńskie, stare naczynia, I kolekcję broni oraz niecodzienny żywy inwentarz.

Twierdza Kłodzka i Labirynty

Najcenniejsze dzieło nowożytnej architektury obronnej w Polsce, zachęca do odwiedzenia swoją tajemniczością i ogromem. Budowa twierdzy rozpoczęła się w połowie XVII w., a zakończyła się na początku XVIII w. Zobaczyć tu można ogromne bastiony i komnaty oraz wraz z przewodnikiem przejść fragmentem ciągnących się kilometrami podziemnych chodników minerskich. Z tarasu widokowego rozciąga się wspaniały widok na Kłodzko i całą Ziemię Kłodzką.

Szczeliniec Wielki

Wspinając się po kamiennych schodach z Karłowa zdobyć można wierzchowinę najwyższego szczytu Gór Stołowych (919 n.p.m.). Trasa zwiedzania prowadzi między piaskowcowymi formami skalnymi (posiadającymi własne nazwy utworzone od ich charakterystycznych kształtów) i głębokimi szczelinami - dochodzącymi do 17 m. Z punktów widokowych podziwiać można rozległe panoramy Sudetów.

Bazylika Nawiedzenia NMP w Wambierzycach

Wambierzyce - zw. „Śląską Jerozolimą" - to znany sudecki ośrodek pielgrzymkowy, związany I z kultem cudownej figurki Matki Bożej z Dzieciątkiem z 2 poł. XIV. Nad wsią dominuje I ogromna bazylika mniejsza, do której wejścia prowadzą monumentalne schody. Wewnątrz I bardzo bogaty i cenny wystój barokowy z XVIII w. min. ołtarz główny i boczne, ambona, I obrazy i figury.

Park Zdrojowy z pijalnią wód mineralnych w Polanicy Zdroju

Założenie parkowe o powierzchni 13 ha skupiające siedliska różaneczników oraz okazy drzew uznane za pomniki przyrody, przechodzące w naturalny las. Od 1991 wpisany do rejestru zabytków jako dobro kultury. W parku efektowne pokazy podświetlanej fontanny. Nieopodal wejścia do parku pijalnia wzniesiona w latach 1911-13 jako obiekt sanatoryjny w stylu klasycyzująco-secesyjnym połączona z Teatrem Zdrojowym im. Ćwiklińskiej. Przy głównej alei parku znajduje się charakterystyczne sanatorium "Wielka Pieniawa".

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

Budynek drewniano - kamienny wzniesiono w 1605 r. z wyraźnie barokowym akcentem. W kolejnych latach rozbudowywany, dziś stanowi jeden z najcenniejszych w kraju zabytków technicznych. We wnętrzach zlokalizowano Muzeum Papiernictwa i warsztaty produkujące papier ręcznie czerpany. Istnieje możliwość wzięcia udziału w lekcjach .dotyczących techniki produkcji papieru czerpanego połączona z zajęciami praktycznymi po uprzedniej rezerwacji.

Park Zdrojowy z pijalnią wód mineralnych w Dusznikach Zdroju

W malowniczym parku zlokalizowanych jest kilka znaczących obiektów: dworek z pocz. XIX w. mieszczący Teatr im. F. Chopina (który koncertował tu w 1826 r), dwa pomniki Chopina, pijalnię wód mineralnych z Halą Spacerową. W sezonie wieczorami atrakcję stanowi kolorowo podświetlana fontanna.

Stacja sportów zimowych Zieleniec

Osada założona na zboczach Gór Orfickich w 1719 r. Jest najwyżej położoną miejscowością w Sudetach (860 -1 000 m n.p.m.). Obecnie zaopatrzona w rozbudowaną bazę noclegową oraz sieć 20 wyciągów narciarskich. W sezonie zimowym odwiedzana jest przez rzesze miłośników białego szaleństwa.

Park Zdrojowy i pijalnia wód mineralnych w Kudowie Zdroju

Park Zdrojowy założony został w XVIII wieku z charakterystycznym powstałym w tym samym czasie sanatorium "Zameczek". Pijalnia wód mineralnych zbudowana na początku XX w. ma cechy barokowe i połączona jest z nową halą koncertową. Obok okazały budynek sanatorium "Polonia" z salą teatralno - widowiskową.

Kaplica Czaszek w Czermnej

Jedna z nielicznych w Europie kaplica, której wystrój stanowią warstwowo ułożone czaszki i piszczele ok. 3 tys. ludzi ofiar wojen i epidemii. W piwnicy zgromadzono jeszcze ok. 20 tys. fragmentów szkieletów. Osobliwe miejsce wywołujące refleksje nad kolejami ludzkiego życia.

Muzeum Kurtury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Kudowie - Pstrążnej

Na górskim stoku byłej wsi Pstrążna zlokalizowano skansen. Przedmiotem prezentacji są w nim obiekty architektury i kultury ludowej Sudetów (budynki mieszkalne, dzwonnica, zajazd, kuźnia wraz z wyposażeniem w sprzęty i narzędzia). Latem organizowane są tutaj pikniki połączone z degustacją min., pieczonego na miejsu chleba ze smalcem, ziemniaków z ogniska i bigosu.

Błędne Skały

Ławica piaskowców położona na wysokości 852 m, spękana siecią szerokich szczelin, których głębokość sięga do kilku metrów. Błędne Skały mają postać malowniczego labiryntu skalnego i stanowią nie lada atrakcję dla odwiedzających turystów.

Sanktuarium Marii Śnieżnej na Iglicznej

Kościół pielgrzymkowy ze słynącą cudami figurką Matki Boskiej Śnieżnej. Wzniesiony w 1781-2 r. w stylu barokowo-klasycystycznym. Usytuowany na zboczu góry Igliczna (782 m), na której szczyt prowadzi Kalwaria.

Zabudowa tyrolska wraz z drewnianym kościółkiem w Międzygórzu

Pensjonatom budowanym w XIX w. nadano cechy stylu alpejskiego i norweskiego, co w połączeniu z zachowanymi z wcześniejszych okresów drewnianymi domkami i pięknym otoczeniem nadaje miejscowości typowo górski charakter. Wybudowany w XVIII w. w centrum miejscowości kościółek Św. Józefa, stanowiący cenny zabytek architektury drewnianej.

Wodospad Wilczki w Międzygórzu

Najwyższy wodospad na Ziemi Kłodzkiej i jeden z większych w całych Sudetach. Woda spada tu obecnie ze skalnego progu na wysokości 21 m i płynie dalej głębokim kanionem. Pierwotny las dolnoreglowy rosnący wokół wodospadu objęty jest ochroną i stanowi krajobrazowy rezerwat przyrody.

Ogród Bajek koło Międzygórza

Unikatowa kraina wyrzeźbionych w drewnie bajkowych postaci i leśnych domów I. Kriestena, który przez 20 lat tworzył swoje dzieło w hordzie baśniom i Duchowi Gór Liczyrzepie. Po odnowieniu Ogród jest bardzo chętnie odwiedzany przez najmłodszych.

Schronisko turystyczne „Na Śnieżniku"

Schronisko położone jest na rozległej Hali pod Śnieżnikiem na wysokości 1218 m. Roztacza się z tego miejsca rozległy widok na Kotlinę Kłodzką i otaczające je góry. Schronisko oferuje tanie noclegi, posiada też bufet z gorącymi posiłkami.

Rezerwat „Śnieżnik Kłodzki"

Najwyższy szczyt Ziemi Kłodzkiej 1425 m n.p.m. Z rozległej kopuły szczytowej oglądać można przepiękną panoramę całych Sudetów. Dawniej stała tu kamienna 33 m wieża widokowa, po której obecnie pozostały tylko ruiny. Szczyt porasta cenna roślinność alpejska, żyją tu rzadkie gatunki fauny, dlatego cały obszar chroniony jest jako rezerwat przyrody.

Ośrodek Narciarski „Czarna Góra" w Siennej

Ośrodek narciarski i snowbordowy, oferujący 8 wyciągów orczykowych i 4 km sztucznie naśnieżanych tras. Jego główną atrakcję stanowi czynna cały rok kolej krzesełkowa, wwożąca turystów pod szczyt Czarnej Góry (1205 m), która wraz ze znajdującą się na nie wieżą stanowi doskonały punkt widokowy. W pobliżu znajduje się Podziemna Trasa Turystyczna - Nieczynna Kopalnia Uranu

Huta Szkła Kryształowego „Violetta" w Stroniu Śląskim

W czasie zwiedzania huty z przewodnikiem zapoznać się można z technologią produkcji I szkła kryształowego. Uwagę zwiedzających przyciąga zwłaszcza ręczna praca hutników i zdobników, dzięki której z gorącej szklanej masy powstają urocze „szklane cuda".

Rynek w Lądku Zdroju

Jeden z niewielu płaskich rynków na Ziemi Kłodzkiej. Jego środek zajmuje neoromantyczny ratusz. Otaczają go piękne barokowe kamieniczki z podcieniami. Przy wschodniej stronie ratusza stoi ponad 3 m pręgierz, a po drugiej stronie pomnik Trójcy Świętej, wykonany przez zamieszkałego w kamienicy nr 1 Michała Klahra Starszego wybitnego, śląskiego rzeźbiarza doby baroku.

Arboretum w Lądku Zdroju

Leśny ogród ponad 250 gatunków drzew i krzewów egzotycznych stanowi najcenniejszy zespół przyrodniczy lądeckiej zieleni parkowej. Otoczenie stanowią dorodne drzewostany mieszane rodzimego regla dolnego z bukiem, jaworem i świerkiem. W ogrodzie podziwiać można florę pochodzącą z całego świata. Na wiosnę pięknie kwitną tutaj rododendrony i azalie.

Zakład Przyrodoleczniczy „Jerzy" w Lądku Zdroju

Pierwsze drewniane zabudowania przy źródle uległy zniszczeniu w czasie najazdu mongolskiego w 1241 r. W 1498 r. Zbudowano zakład „Jerzy", dzięki czemu zasługuje on na miano najstarszego obiektu uzdrowiskowego w Polsce. Znajduje się tu emanatorium radonowe a w nowej części wspaniała panorama części zdrojowej z początku XX w. Powyżej zakładu stoi wieża zegarowa i barokowa kaplica św. Jerzego.

Zakład Przyrodoleczniczy „Wojciech" w Lądku Zdroju

Pierwszy zakład w tym miejscu oddano do użytku w 1680 r., a obecnie podziwiany neobarokowy budynek na planie okręgu zbudowano 200 lat później. Jego centrum stanowi marmurowy basen pod kopułą, w którym odbywają się lecznicze kąpiele w termalnej wodzie. Otoczony jest pierścieniem kabin z zabytkowymi marmurowymi wannami przeznaczonymi do kąpieli. Na galerii udostępniono imponującą pijalnię wód.

Jaskinia Radochowska koło Radochowa

Jedna z największych jaskiń w Sudetach odkryta została ponad 200 lat temu. Łączna długość korytarzy to 265 m. Szata naciekowa została zniszczona, lecz podziwiać tu można urocze podziemne jeziorko. Grotę zwiedza się indywidualnie, niezbędne jest jednak posiadanie latarek. Jaskinia usytuowana jest poniżej góry Cierniak, na której zlokalizowano małe Sanktuarium Maryjne z kaplicą i Kalwarią. W pobliskich Trzebieszowicach znajduje się ciekawy kompleks parkowo - pałacowy.

Most gotycki św. Jana na Młynówce w Kłodzku

Porównywany z wspaniałym mostem Karola w Pradze. Wybudowany w 1390 r, połączył wyspę Piasek ze Starym Miastem. Przetrwał nienaruszony liczne powodzie dotykające Kłodzko jak głosi legenda dzięki zaprawie z dodatkiem jajek. Kamienną balustradę wieńczy sześć grup z figurami świętych.

Rynek w Kłodzku

W środku pochyłego pl. Chrobrego zbudowano już w XIV w. ratusz, który w następnych I wiekach wielokrotnie przebudowywano. Obok w 1620 r. wzniesiono wotywną figurę maryjną I na kolumnie w otoczeniu świętych. Przy wejściu do Ratusza barokowa studnia z lwem I z dwoma ogonami. Otoczenie stanowią zabytkowe kamieniczki miejskie.

Podziemna trasa turystyczna im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Kłodzku

Udostępniona trasa ukazuje zachowane relikty po kilkukondygnacyjnych wyrobiskach - piwnicach korytarzowo - komorowych przekopanych w średniowieczu pod miastem i dla celów obronnych i na magazyny.

Kościół Wniebowzięcia NMP w Kłodzku

Najznakomitszy zabytek Ziemi Kłodzkiej skarbnica dzieł sztuki. Budowę gotyckiej bryły I rozpoczęli Joannici w poł. XIV w., a Jezuici w XVIII w. zakończyli nadając barokowy I wystrój wnętrzu świątyni. Uwagę przykuwa zwłaszcza piękny ołtarz główny, a także I ołtarze boczne, figury, obrazy i sklepienia.

Kościół i klasztor Franciszkanów w Kłodzku

Kościół Matki Bożej Różańcowej wraz z klasztorem powstał w I poł. XVII w. jako barokowa budowla W refektarzu klasztoru znajduje się olbrzymi fresk, autorstwa F. A. Schefflera

Centrum Sportów Zimowych w Sokolcu

Popularny ośrodek narciarski Gór Sowich o różnicy wzniesień wynoszącej ok. 80 m. Polecany dla osób rozpoczynających naukę jazdy na nartach.

Podziemna Trasa Turystyczna Kopalnia Węgla w Nowej Rudzie

Zwiedzanie podziemnych wyrobisk górniczych odbywa się w hełmach z lampami. I Można zobaczyć również XIX wieczny kompleks obiektów przemysłowych. Przejazd jedyną w Polsce podziemną kolejką turystyczną.

Muzeum prof. J. Wittiga w Nowej Rudzie

Ekspozycja poświęcona pamięć i pisarza, teologa i piewcy Ziemi Kłodzkiej J. Wittiga (1879-1949) urządzona w jego byłym domu. Wystawy prezentują pamiątki osobiste, fotografie, dokumentu i książki autorstwa tego ważnego niemieckiego pisarza.

Wieże widokowe na Górze Św. Anny i Wszystkich Świętych w Nowej Rudzie

Kamienne budowle wykonane z miejscowego czerwonego piaskowca wzniesione na pocz. XX w., wykorzystujące walory widokowe roztaczających się z nich panoram. Udostępniona wieża na Górze Wszystkich świętych znana jest z jednej z najładniejszych I panoram sudeckich,obejmującej Karkonosze ze Śnieżką Góry: Suche, Wałbrzyskie, 1 Sowie, Bardzkie po Masyw Śnieżnika oraz Góry: Orfickie, Bystrzyckie i Stołowe.

Kompleks pałacowo - parkowy w Bożkowie

W centrum wsi w 1708 r. wzniesiono barokowy pałac, który przebudowano w 2 poł. XIX w. Do pałacu przylega park z okazałymi drzewami i pawilonem ogrodowym. W pobliżu barokowy kościół św. Piotra i Pawła z oryginalną amboną w kształcie łodzi.

Ruchoma szopka w Wambierzycach

Największa szopka na Ziemi Kłodzkiej, której twórcą był miejscowy ślusarz L. Wittig. I W ciągu 28 lat wyrzeźbił on ok. 800 figurek z drewna lipowego. Znaczna ich cześć I poruszana jest mechanizmem zegarowym w rytm muzyki.

Rynek i mury obronne w Radkowie

Miasto z zachowanym pierwotnym układem przestrzennym. Najciekawszy jest późnogotycki I kościół św. Doroty z barokowym wyposażeniem. Na Rynku stoi renesansowy ratusz i figura I MB Szkaplerznej. Wokół miasta zachowane fragmenty murów obronnych z 1 poł. XV w.

Ścieżka dydaktyczna rzeźby skalnej i "Wrota Pośny" koło Radkowa

Szlak z Radkowa przez Ściankę, Pasterkę i Szczeliniec Wielki z 14 stanowiskami, obrazującymi budowę geologiczną procesy erozyjne i szatę roślinną. Dawne wodospady Pośny (obecnie suche) w okresie opadów tworzą malowniczą kaskadę w skalistym wąwozie.

Skalne Grzyby

Zespół wolnostojących skałek powstałych na skutek wietrzenia ławic piaskowcowych o zróżnicownej odporności. W ten sposób wykształciły się niesamowite formy skalne kształtem przypominające grzyby, młoty, maczugi.

Zamek „Leśna" na Szczytniku

Neogotycki zamek usytuowany na skalnej krawędzi nad Szczytną. Zbudowany w 1832 r. na miejscu fortu z XVIII w. Obecnie mieści zakład opieki społecznej. Obok zamku rozmieszczone są punkty widokowe, z których roztacza się widok na miasto i pobliskie góry.

Rezerwat „Torfowisko pod Zieleńcem"

Rezerwat utworzony na powierzchni 156,8 ha wierzchowiny gór, których krajobraz przypomina tundrę. Na podmokłym podłożu wśród torfowców odnaleźć można rzadkie okazy flory takie jak np.: brzoza karłowata, sosna błotna, rosiczki oraz kosodrzewina.

Kościół św. Piotra i Pawła w Dusznikach Zdroju

Barokowy kościół w obecnej postaci z pocz. XIX w., wyróżnia się oryginalną amboną w postaci wieloryba z rozwartą paszczą. Cenne wyposażenie barokowe stanowią min. ołtarz główny z obrazem P Brandla, ołtarz boczny „14 Wspomożycieli" w Kaplicy Zmarłych.

Kamienny wiadukt kolejowy

Wzniesiony został w 1903 r. przez włoskich budowniczych. Ma 120 m długości i 27 m wysokości, a oparty jest na wieloprzęsłowej, klasycznej konstrukcji.

Ruchoma szopka w Kudowie-Czermnej

W chatce będącej przykładem tradycyjnego budownictwa sudeckiego z przełomu XIX i XX w. podziwiać można wykonane w latach 1896-1924 przez Frantiska Stepana ok. 250 ręcznie struganych, niezwykle barwnych lipowych, ruchomych figurek. Układają się one w sceny z życia pasterzy, mieszczan i ich domostwa. Zagrać tutaj też ożna na zabytkowych organach.

Łowiska pstrągów

Jedna z najmłodszych i cieszących się coraz większą popularnością atrakcji Ziemi Kłodzkiej. Możliwość komercyjnego połowu pstrąga oferują łowiska m.in. w: Radochowie, Konradowie, Nowej Morawie, Goszowie, Pstrążnej, Spalonej, Lądku Zdr, Boguszynie, Korytowie, Długopolu Zdr. i Chocieszowie.

Droga „Stu Zakrętów"

Malowniczy odcinek drogi 387 , biegnący w otoczeniu ciekawych form skalnych z Radkowa przez Karłów do Kudowy Zdrój.

Zapytaj o nocleg

Wyślij zapytanie do nas:

Sukces! Twoja wiadomość została wysłana.
Błąd! Twoja wiadomość nie została wysłana.